Drømmer du om at sove i IKEA? Nu får du chancen! I vinterferien åbner IKEA København sengeafdelingen op for fælles middagslur midt i varehuset.
I en verden fyldt med deadlines, doomscrolling og hektiske hverdage er der sjældent tid til bare at slappe af og lave ingenting. Mange ønsker at finde mere ro i dagligdagen, og derfor sætter IKEA København nu ro og hvile på programmet i vinterferien og opfordrer kunderne til at tage sig en middagslur i sengeafdelingen.
“Vi danskere er gode til at fylde vores hverdag med to-do-lister, men hvornår har vi sidst skrevet ‘middagslur’ på skemaet? Vi skal huske at hvile os uden formål og slappe af, bare fordi vi kan. Derfor inviterer vi vores kunder til at komme helt ned i gear i vinterferien og mærke, hvad ro faktisk kan gøre for én,” siger Sandra Gøthler, Indretningsekspert i IKEA.
Hold vinterferie på langs i IKEA
Drømmen om at smide sig i dynerne i IKEAs sengeafdeling bliver nu til virkelighed. I vinterferien kan kunder i IKEA se frem til en afslappende søvnsession i samarbejde med virksomheden Lurtid, der guider kunderne til hvile via meditation og andre afspændingsteknikker.
“Søvn og hvile er afgørende for vores velvære, og dårlige søvnvaner påvirker søvnkvaliteten negativt. Derfor vil vi gerne give danskerne en velfortjent pause uden skærme, deadlines og tjeklister og opfordre til at slappe mere af og prioritere hvile i løbet af dagen,” siger Nanna Salver, stifter af Lurtid.
Søvnsessionerne med Lurtid finder sted lørdag den 22. februar i IKEA København. Tilmelding er nødvendig, da der er begrænsede pladser. Billetter koster 50 kr. og udløser en goodiebag med en IKEA voucher som tak for at tage sig tid til sig selv.
Book en søvnsession og læs mere om gode nætter i IKEA her.
Om Lurtid
Lurtid er en dansk virksomhed, stiftet af Nanna Salver og Ella Koppel i slutningen af 2023 som et tilbud til trætte forældre, men har siden udviklet sig til at rumme en bredere målgruppe. Læs mere om Lurtid her: https://www.nannasalver.com/booking-lurtid.
Det kan man også opleve i IKEA i vinterferien
Når man vågner fra sin middagslur, byder IKEA København på aktiviteter og konkurrencer for både store og små:
- Børnedisko i Småland lørdag d. 22. februar
- Deltag i konkurrencen om at få en indretnings-make-over derhjemme
- Mød Fabler Björn lørdag d. 15. februar og 22. februar
- Smag på hjemmelavede mocktails lørdag d. 15. februar og 22. februar
- Få en gratis indretningskonsultation med personlige indretningstips
- Prøvesmag snacks og drikke i IKEAs madmarked
- Tag børnene med på skattejagt i varehuset i hele februar
Se hele vinterferieprogrammet i IKEA København her: https://www.ikea.com/dk/da/stores/events/ikea-kobenhavn/